Campionatele Europene de mtb XCO au avut loc în weekend

În weekend a avut loc Campionatul European de XCO, ediția de anul acesta fiind găzduită de orășelul Huskvarna din Suedia. La categoria Elite Masculin, francezul Julien Absalon, dublu campion olimpic la disciplina cross-country a pedalat  într-o clasă superioară în comparație cu restul plutonului. Încă de la start,  Absalon a luat avans față de concurența care părea neputincioasă în a-i pune probleme francezului. În condițiile date, lupta acerbă s-a dat pentru celălalte locuri de pe podium. Ca să fim sinceri, la start n-a fost prezent principalul adversar, elvețianul Nino Schurter care a decis să nu participa la ediția de anul acesta. Cu toate astea performanța sportivului francez, aflat la vârsta de 35 de ani, este demnă de tot respectul.xco-men-absalon Pe poziția a doua a terminat  Fabian Giger care s-a instalat destul de confortabil încă de la începutul concursului în urma francezului Absalon. Pe trei a venit în mod surpinzător cehul Ondrej Cink despre care nu s-au auzit multe în ultima perioadă. Ondrej a avut niște probleme cardiace în sezonul trecut, atunci când a fost nevoit să abandoneze o etapă de xco ca urmare a unei aritmii survenite în timpul efortului. Aparent Ondrej e într-o formă de zile mari, chiar dacă pentru a ajune pe ultima treaptă a podiumul a fost avantajat de căzătura din ultima tură a lui Lukas Fluckiger.Ch303H6WEAMBKNm

Dacă la băieți Absalon a jucat în propria ligă, la fete Jolanda Neff a câștigat cu cel mai mare ecart din istoria Campionatelor Europene de XCO. Tânara din Elveția nu le-a dat nicio șansă adversarelor, în final aceasta câștigând cursa cu un ecart incredibil pentru o competiție de xco la nivelul acesta, 3 minute și 39 de secunde în fața danezei Annika Langvad. Pe locul trei a ajuns veterana Sabine Spitz, sportiva din germania a cărui palmares e comparabil cu cel al celebrei Gunn Rita Dahle. Campiona olimpică din 2008, a terminat la 6 minute în spatele Jolandei Neff, aspect care probabil o va interesa mai puțin având în vedere poziția de pe podium.Ch8E-5uUUAAQOD_