Ciprian Bălănescu este campion național la cross triatlon

Campionatul Național de cross triatlon, început pe 7 iunie, și-a desemnat câștigătorul. Ciprian Bălănescu, campion național  la Triatlon, Duatlon și Aquatlon, atlet sponsorizat de Herbalife România, a acumulat 4.100 de puncte la categoria Elite Masculin, după ce a câștigat toate etapele la care a concurat și a obținut pentru încă un an titlul de campion național al României la cross triatlon.

bala

Podiumul triatlonului off road a fost completat de Andrei Nan cu 3.673 de puncte, urmat de Alexandru Koncz pe locul al III-lea cu 3.230 de puncte. Rezultatul de 4.100 de puncte care l-a declarat câștigător pe Ciprian Bălănescu a însumat punctajul maxim obținut la evenimentul Cross Triathlon National Championship Series Grand Final plus cele mai bune patru punctaje obținute la celelalte etape. Campionatul Naţional de Cross Triatlon 2014 a presupus parcurgerea a șapte etape desfășurate în Vama Veche, Ineu, Sf. Ana, Lacul Roșu, Reci, Maneciu și Bezid.