Turul României 2013: Mihailo Kononenko devine lider

Cea de-a 50-a ediție a Turului României a pornit azi la drum. Prologul de astăzi, desfășurat pe lângă localitatea bihoreană Marghita, a constat într-un contratimp pe echipe. Cel mai bun timp al zilei a fost stabilit de ucrainienii de la Kolls Cycling Team, iar dintre aceștia, Mihail Kononenko a trecut primul linia de sosire, obținând și tricoul de lider al clasamentului general.

turul_romaniei_2013

Proba de azi a avut o lungime de 14,3 kilometri pe care gruparea din Ucraina i-a încheiat în 16 minute și 52 de secunde. Tușnad Cycling Team a încheiat pe locul secund, la 7 secunde în spatele câștigătorilor, iar ungurii de la Utensilnord Ora24.eu au ocupat ultima treaptă a podiumului, cu o întârziere de 19 secunde față de învingători. Din cele 17 echipe care au luat startul, Naționala României s-a clasat pe locul 7, C.S. Dinamo-Mazicon pe locul 13, iar C.S. Petrolul-Ploiești pe a 14-a poziție.