Rocky Mountain Marathon Riva

În weekend a avut loc Festivalul Bike de la Riva del Garda, eveniment care a găzduit, deja celebrul, Rocky Mountain Bike Marathon. Organizatorii au pregătit patru distanțe pentru participanți, începând cu Ronda Facile (28,63 km), Ronda Piccola (44,24 km), Ronda Grande (73,94 km) și până la Ronda Extrema (90,43 km), ultima considerată proba regină care atrage la start în fiecare an sportivii de top la disciplina de mtb maraton.

Startul s-a dat la ora 7:30 ora locală. Încă de pe prima urcare sportivul de la Bulls, Urs Huber dictează un tempo infernal, fiind urmat de Medvedev de la Selle San Marco și de Hermann Pernsteiner de la Vaude. Grupului fruntaș s-a alăturat și Roel Paulissen, fostul campion mondial, care în final a terminat pe poziția a cincea.  La start s-a aflat și Jaroslav Kulhavy, care după fractura suferită în Cipru s-a reîntors recent în competiție, dar care din păcate nu a reușit să termine cursa de la Riva.Huber_Medvedev_Pernsteiner_Paulissen_Spitzengruppe_Gardasee_by-Andy-Eyring

Grupul fruntaș s-a micșorat puțin câte puțin, începând cu Roel Paulissen și continuând cu Hermann Pernsteiner care la kilometrul 50 n-a mai putut face față ritmului impus de Huber. Medvedev a fost singurul care s-a menținut în roata lui Huber până după ultima urcare. De aici, Urs s-a detașat fără probleme, fiind un coborâtor mult mai abil decât Medvedev, reușind astfel să câștige maratonul de la Riva cu un timp de 4 ore și 17 minute. Campionul mondial Alban Lakata a terminat pe locul patru.

Acesta a declarat că nu a vrut să meargă cu grupul fruntaș deoarece tempo-ul dictat de acesta era prea ridicat, iar Alban nu credea că cei din față vor reuși să mențină ritmul pe toată durata traseului. Cu toate astea, lucrurile nu au stat așa deoarece în afară de Paulissen, restul grupul s-a ținut la distanță, iar Alban a fost nevoit să se declare mulțumit cu poziția a patra.Alban-Lakata_Gardasee_feeding_by-Andy-Eyring

La maraton s-a prezentat și Jolanda Neff care a participat la Ronda Grande (73 km). Sportiva din Elveția a câștigat cu un ecart incredibil de 53 minute în fața sportivei de pe locul al doilea. Dacă mai adăugăm căzătura și pana suferită de Neff la ecartul respectiv, atunci… faceți voi calculele.9_8bd38cb8fa