Triplă victorie pentru Eduard Grosu în Turul Estoniei

Un nou reper a fost stabilit în ciclismul românesc, după ce Eduard Grosu (Vini Fantini-Nippo-De Rosa) și-a trecut în cont victoria în Turul Estoniei 2014, marcând prima victorie generală a unui ciclist român într-o cursă UCI de nivel 2.1. Pe deasupra, Grosu a mai cucerit și clasamentul pe puncte și cel al rutierilor tineri, din categoria U23.

grosu

Turul Estoniei a fost compus din două etape, prima între Tallin și Tartu (190km) și cea de-a doua în orașul Tartu, intitulată Tartu Grand Prix, care a constat într-un circuit de 150km (12 ture x 12,5km). Grosu s-a impus în prima etapă, încheiată la sprint, pe când în următoarea s-a clasat pe locul secund, fiind învins de către Adrian Kurek (CCC Polsat).

Reușita lui Grosu depășește însă stadiul de premieră, fiind prima cursă UCI 2.1 câștigată de un rutier român, el strângând și punctele necesare calificării la Campionatele Mondiale de Șosea 2014, programate pentru 21-28 septembrie, la Ponferrada în Spania.